KIM

CHAMPION POLSKI
MŁODZIEŻOWY CHAMPION POLSKI
kandydat na INTERCHAMPIONa

Wielokrotny:
- ZWYCIĘZCA RASY
- NAJLEPSZY PIES W RASIE
- zdobywca CACIB
- zdobywca CWC
- ZWYCIĘZCA MŁODZIEŻY
- NAJLEPSZY JUNIOR

Charakter

Pochodzenie

Utrzymanie

Pielęgnacja Kaukaza

Dysplazja stawów biodrowych

Dlaczego Kaukaz powinien mieć rodowód?

Testy psychiczne

Wzorzec owczarka kaukazkiego


Naszą hodowlę wspiera
Sklep Zoologiczny "Nuka"


Zapraszamy do kontaktowania się
z nami, odpowiemy na wszystkie
pytania dotyczące owczarków.

Skorzystaj z
formularza kontaktowego

O rasie / Utrzymanie

Zanim zdecydujesz się na Owczarka kaukaskiego musisz zadać sobie pytanie czy potrafisz takiego psa wychować i czy posiadasz odpowiednie warunki do trzymania tak dużego psa. Kaukaz nie nadaje się do trzymania w mieszkaniu. Większość Kaukazów trzymanych w bloku nie rozwija się prawidłowo i często zdradzają objawy niekontrolowanej agresji. Jest to typowy pies stróżująco- obronny i w tym charakterze powinny być nabywane!!! Kaukaz  potrzebuje dużej przestrzeni i ruchu. Ponadto zmieniają wiosną całą szatę i gubią włos przez cały rok. Trzymanie takiego psa w mieszkaniu powoduje więc dyskomfort (mieszkanie jest całe zakłaczone ). Są to psy niezmiernie odporne na złe warunki atmosferyczne, ale należy zapewnić im miejsce schronienia. Szczeniaki do ok. 6 miesiąca życia dobrze jest wychowywać w domu, sprzyja to socjalizacji oraz tworzy się więź miedzy psem, a człowiekiem. Po skończeniu 6 miesiąca życia należy   pomyśleć o kojcu i budzie. Należy jednak psa stopniowo  przyzwyczajać, nie zamykając go od razu w kojcu.

Kojec


Kojec najlepiej powinien być  zlokalizowany w miejscu zacisznym, odsłoniętym od wiatru. Do kojca powinny docierać promienie słoneczne, ale niezbyt silne. Dobrze jeżeli kojec jest widoczny z okna domu. Powinien składać się z części wybiegowej oraz ustawionej wewnątrz budy. Powierzchnia kojca nie powinna mieć mniej niż 12m2. Idealny jest kojec częściowo zadaszony z drewniana podwyższoną podłogą. W kojcach nie zadaszonych lepszy będzie beton z lekkim spadem, gdyż nie powstaje w nim błoto i łatwo go oczyścić. Natomiast kojce zadaszone mogą mieć ziemię ogrodzenie z siatki może być niewystarczająco mocne – najlepsze choć kosztowne będzie ogrodzenie z prętów, powinno  ono być trwałe i mocne, aby pies nie mógł się samowolnie z niego wydostać. Kojec powinien mieć utwardzoną podłogę lub podmurówkę, gdyż kaukazy lubią kopać.

Buda


Powinna być dopasowana do wielkości psa .Należy dokładnie zmierzyć ile potrzebuje pies miejsca , aby spokojnie mógł stać, obrócić się i położyć. Jednak nie powinna być za duża, gdyż za dużą  powierzchnię trudno jest ogrzać. Buda powinna być wykonana z drewna i mieć podwójne ścianki między którymi będzie kilkucentymetrowa warstwa styropianu lub wełny mineralnej. Wnętrze budy można wyścielać  słoma ,sianem bądź inny materiałem. Kojec i buda muszą być dla psa wygodne i powinny gwarantować mu schronienie przed wiatrem, deszczem, zimnem i gorącem. Pies powinien czuć się w nim dobrze, bezpiecznie i chętnie w nim przebywać.
powrót na górę strony
Tel.: (61) 812 84 77

Mail.: hodowla@perlakaukazu.pl
Perła Kaukazu
© 2010 Hodowla Owczarków Kaukaskich "Perła Kaukazu" - Championy
Kopiowanie Zabronione
wykonanie: artiworks.pl artiworks.pl