KIM

CHAMPION POLSKI
MŁODZIEŻOWY CHAMPION POLSKI
kandydat na INTERCHAMPIONa

Wielokrotny:
- ZWYCIĘZCA RASY
- NAJLEPSZY PIES W RASIE
- zdobywca CACIB
- zdobywca CWC
- ZWYCIĘZCA MŁODZIEŻY
- NAJLEPSZY JUNIOR

Charakter

Pochodzenie

Utrzymanie

Pielęgnacja Kaukaza

Dysplazja stawów biodrowych

Dlaczego Kaukaz powinien mieć rodowód?

Testy psychiczne

Wzorzec owczarka kaukazkiego


Naszą hodowlę wspiera
Sklep Zoologiczny "Nuka"


Zapraszamy do kontaktowania się
z nami, odpowiemy na wszystkie
pytania dotyczące owczarków.

Skorzystaj z
formularza kontaktowego

O rasie / Pochodzenie

Owczarek kaukaski pochodzi od dużego psa z Tybetu, w nowszych czasach nazwanego dogiem tybetańskim, a w chwili obecnej noszącego nazwę tybetańskiego mastifa. Z czasem wyodrębniły się  dwa typy użytkowe : bojowe molosy trzymane w kojcach władców Asyrii i Persji, oraz wiejskie psy do pilnowanie stad i stróżowania. Najwcześniejszą wzmiankę o tych psach napisał Izydor z Sewilli w VII wieku n.e., czytamy w niej o psach „tak złych i silnych, że pokonywały lwa i zabijały byki. Z kolei w „opisie Świata” Marco Polo z roku 1298 wynika, że Wielki Chan posiadał w swoich kojcach kilka tysięcy psów - dogów. Zainteresowanie  tymi psami kynologów zaczęło się dopiero nieco przed II wojną Światową. Doprowadziło ono do uznania kilku lokalnych, najczęściej pochodzących z rejonów górskich ras „roboczych molosów”. Są to owczarek kaukaski, owczarek  środkowoazjatycki, owczarek anatolijski, szarplaniac, węgierski kuwasz , owczarek z krasu, polski owczarek podhalański, włoski maremmano, i słowacki czuwacz. Wszystkie te rasy mają pewne cechy odziedziczone po przodku z Tybetu. Są duże o mocnej budowie, pokryte bardzo gęstym włosem. Głowa masywna, uszy wiszące. Cechuje je nieufność wobec obcych. Zadaniem wymienionych wyżej ras jest obrona przed drapieżnikami, choć w tej roli wykorzystywane są obecnie bardzo rzadko. W dzisiejszych czasach są niezastąpionymi psami do stróżowania.

Myląca jest nazwa „kaukaski”, która wyraźnie wskazuje na region pochodzenia rasy. Jest to jednak mylące ,ponieważ owczarek kaukaski  występował na dużym   obszarze zachodnich gór Anatolii, północy i wschodzie niziny Kazachstanu i Turkmenii.

Pierwsze wzmianki dotyczące konkretnie psów kaukaskich pochodzą z końca XVIII wieku, gdy Rosja dokonała podboju tego regionu. Podczas wojny „Krymskiej” (1853-1856) psy z Kaukazu i Anatolii pełniły regularną służbę w oddziałach  bojowych. Ich zadaniem było wprowadzanie zamieszania w oddziałach przeciwnika.

Dopiero kolektywizacja, tworzenie kołchozów po Rewolucji Październikowej  i  lata późniejsze  przyniosły  zasadnicze zmiany dla rasy. Zaczęto rozwijać na gigantyczną skalę hodowle owiec i budowy wielu obiektów przemysłowych o znaczeniu strategicznym. Rozbudowa wojska i milicji umożliwiły planowaną hodowlę owczarków kaukaskich finansowaną przez państwo.

Wybitny kynolog rosyjski A.P. Mazowierow w latach trzydziestych dokonał pierwszego dokładnego opisu owczarka kaukaskiego. Wyróżnił on kilka typów . Za najbardziej pożądany uznał  typ gruziński – psy masywne, o ciężkim kośćcu, o proporcjach mocno wydłużonych. Gruzińskie Kaukazy miały włos długi i jednolite umaszczenie. Zbliżone do nich psy z Armenii  były wyraźnie krótsze. W Azerbejdżanie wyróżniono dwa odmienne typy. W górach przeważały psy masywne i długowłose o rudym i płowym  umaszczeniu ,  gdzie indziej  rzadko  spotykanym. Psy ze stepów były zdecydowanie lżejszej budowy,     wysokonożne, krótkowłose i często łaciate. Podobne występowały w Dagistanie.
powrót na górę strony
Tel.: (61) 812 84 77

Mail.: hodowla@perlakaukazu.pl
Perła Kaukazu
© 2010 Hodowla Owczarków Kaukaskich "Perła Kaukazu" - Championy
Kopiowanie Zabronione
wykonanie: artiworks.pl artiworks.pl